Hej alla tävlingssugna golfare!
Fredagen den 14 augusti är det äntligen dags för den 9:e upplagan av Älvsvingen Invitational till förmån för Barncancerfonden på Onsjö GK.
Det här är mycket mer än bara en golftävling. Tillsammans samlas vi för att göra skillnad och målet är att samla in så mycket pengar som möjligt till Barncancerfonden. Varje deltagare, sponsor och aktivitet under dagen bidrar till den viktiga kampen mot barncancer.
Samtidigt ska det vara årets roligaste golfdag. En dag fylld av gemenskap, golfglädje, tävlingsnerv, skratt och möten mellan fantastiska människor. Vi hoppas att ni får en minnesvärd upplevelse både på och utanför banan.
Nedan följer viktig information inför tävlingen.
Tävlingsinformation
- Incheckning från 06:00 och senast 07:00 vid den incheckningsstation som ert starthål tillhör. Det finns tre stationer: hål 1 till 6, hål 7 till 12 och hål 13 till 18. Där får ni även er goodiebag.
- Starthål för tävlingen publiceras i Min Golf två dagar innan tävlingen.
- Fria rangebollar.
- Kanonstart 08:00.
- Spelform: 2-manna scramble poängbogey.
- Minst 6 registrerade rundor under de senaste 365 dagarna från speldagen krävs för att kunna ta emot pris. Max HCP 36 per spelare i laget.
- För att erhålla pris krävs personlig närvaro vid prisutdelningen, minst en person från laget.
- Båda i laget spelar från det valda läget hela vägen tills bollen är hålad.
- Minst 8 utslag per person ska användas och markeras tydligt på scorekortet.
- Ready Golf gäller under hela rundan för att hålla ett bra speltempo.
- Birdieview finns på hål 2, 3 & 5, använd din mobiltelefon, information finns på hålet. Så inga forecaddies kommer att finnas på plats i år.
Såhär fungerar det:
Skanna – Spelaren skannar en QR-kod på tee med sin mobiltelefonkamera och länkas till hålets hemsida. Inga appar eller login krävs, bara att spelaren är vid tee-området.
- Se – En kristallklar bild på den skymda delen av hålet levereras direkt till spelarens mobil. Bilden uppdateras automatiskt var 40:e sekund och personer på bilden markeras med en grön fyrkant med blurrat innehåll (GDPR).
- Spela – Med full överblick kan spelaren se området och slå ut tryggt och utan dröjsmål när det landningsområdet är fritt.OBS: Birdieview kräver att Platstjänster är aktiverat för din webläsare. Du kan testa om det fungerar på din telefon genom att klicka på demolänken, https://www.birdieview.se/hole/12345
Läs mer om hur det fungerar här: https://www.birdieview.se/
Viktig förändring för årets tävling: Digital scoreregistrering
För att ytterligare förbättra hanteringen av resultaten kommer samtliga scorer i år att registreras digitalt.
För att säkerställa att alla resultat blir korrekta kommer varje boll även att utse en person som för manuell score för samtliga lag i bollen. Efter avslutad runda går den som ansvarat för det digitala scorekortet tillsammans med den som fört den manuella scoren igenom resultaten och stämmer av samtliga hål innan scorekortet godkänns.
Vi ber därför alla spelare att vara noggranna med rapporteringen under rundan så att vi får en så smidig, rättvis och korrekt tävling som möjligt.
Nytt för i år prisutdelning och resmål
För att skapa en härlig avslutning på dagen kommer alla priser, med undantag för finalplatserna till Sierra golf resort i Polen, att delas ut på klubben direkt efter avslutad tävling.
Vi hoppas därför att så många som möjligt stannar kvar efter rundan för att fira dagens prestationer, umgås med övriga deltagare och tillsammans bidra till att göra årets insamling till den bästa hittills.
Kampen om finalplatserna
Nu är det dags att vässa formen ordentligt. För de lag som lyckas allra bäst väntar chansen att bli ett av de fjorton lagen som kvalificerar sig till finalen på Sierra golf resort i Polen.
Resan kommer i år att ske i slutet av september.
Transport
Shuttlebilar från Bilia BMW Trollhättan avgår från Quality Hotel Vänersborg mellan 05:45 och 06:45 och kör tillbaka efter att tävlingen avslutats.
Frågor
Har ni frågor är ni välkomna att kontakta:
- Martin Forsström, 0723 324 425
- Erik Öberg, 0375 143 201
Tillsammans gör vi skillnad
Kom ihåg att den verkliga vinsten med dagen inte mäts i score eller placeringar utan i hur mycket vi tillsammans kan samla in till Barncancerfonden. Genom ert deltagande hjälper ni oss att göra skillnad för drabbade barn och deras familjer.
Låt oss tillsammans slå nytt rekord i insamlade pengar samtidigt som vi får njuta av en fantastisk dag på Onsjö GK fylld av golf, gemenskap, skratt och minnen för livet.
Vi ses den 14 augusti!
Med vänliga hälsningar,
Erik Öberg & Martin Forsström